Румынский Финансы
01.09.2026 Читать источник
Bittnet Systems вернулась к прибыли в первом полугодии 2026 года, но основной результат обеспечен разовой продажей дочерней компании
Чистая прибыль группы Bittnet Systems в первом полугодии 2026 года составила 8,5 млн лей, однако этот показатель полностью обусловлен разовой сделкой по продаже Elian Solutions, тогда как операционная деятельность остается убыточной. Биржевая реакция на отчет была негативной на фоне объявления о публичном выкупе 22% акций по цене 0,175 лей за штуку, ожидающем одобрения регулятора.
Перевод ИИ
Текст статьи доступен на языке оригинала.
Нажмите кнопку «Перевести статью» выше, чтобы сгенерировать перевод с помощью ИИ.
Оригинальный контент
Bittnet Systems a revenit pe profit în S1 2026, cu un rezultat net consolidat de 8.5 mil. RON, față de o pierdere de 17.8 mil. RON în aceeași perioadă a anului trecut. Cifră de afaceri din activitățile continue a crescut cu 41%, iar pierderea operațională s-a redus de peste zece ori.
Profitul net este însă integral de natura nerecurentă: provine din vânzarea Elian Solutions. Pe activitățile continue, grupul rămâne în pierdere.
Pentru acționari, reperul imediat nu este raportarea, ci ofertă publică de răscumpărare a circa 22% din acțiuni, la 0.175 RON/acțiune, care așteaptă avizul ASF. Reacția bursieră la publicarea rezultatelor a fost negativă, după un avans puternic al cotației în lună august.
Rezultate financiare S1 2026
Bittnet nu are consens de analiști, așa că reperul rămâne bugetul propriu de venituri și cheltuieli (BVC), aprobat de AGA în aprilie 2026. Raportat la acesta, semestrul a fost în linie pe venituri și sub grafic pe profitabilitate: la jumătatea anului compania realizase 31% din veniturile bugetate, dar doar 16% din EBITDA.
Veniturile din contractele cu clienții au urcat cu 41%, la 126.9 mil. RON. Motorul a fost componentă de servicii, care aproape s-a dublat, de la 26.2 mil. RON la 50.6 mil. RON, în timp ce vânzarea de marfuri a avansat cu 20%, la 76.3 mil. RON. Pentru că serviciile au marje mai bune decât revânzarea de echipamente, marjă brută a crescut mai repede decât cifră de afaceri, cu 49%, la 23.5 mil. RON.
Cheltuielile de vânzare au scăzut cu 14%, iar cele administrative cu 31%. EBITDA a revenit pe pozitiv, la 3.2 mil. RON, de la minus 12.3 mil. RON, iar rezultatul operațional s-a redus la o pierdere de 1.2 mil. RON, de la 17.0 mil. RON.
Sub linia operațională, cheltuielile financiare de 4.3 mil. RON, aferente obligațiunilor și creditelor, au menținut grupul pe pierdere: rezultatul net din activități continue este negativ, de 4.4 mil. RON. Profitul contabil de 8.5 mil. RON provine din activități întrerupte, respectiv câștigul de 12.9 mil. RON din vânzarea Elian Solutions.
Valori în mil. RON, cu excepția procentelor. Perimetru consolidat fără Elian Solutions, deconsolidată și din S1 2025 pentru comparabilitate. BVC 2026 = bugetul de venituri și cheltuieli aprobat de AGA, în variantă recalculată de companie fără Elian; bugetul inițial la nivel de grup prevedea venituri de 449.6 mil. RON, EBITDA de 24.3 mil. RON și profit net de 5.2 mil. RON. % realizat BVC = S1 2026 raportat la bugetul anual. Profitul net total include 12.9 mil. RON din activități întrerupte (vânzarea Elian); raportat la bugetul inițial de grup, gradul de realizare pe profit net este de 163%. Surse: Bittnet (raport semestrial S1 2026), Nota de fundamentare BVC 2026, Investește la Bursă.
Imaginea pe piloni este divergență. Educația a fost surpriza pozitivă a semestrului: venituri record de 29.3 mil. RON, de peste cinci ori mai mari decât anul trecut, și un profit operațional de 4.0 mil. RON, peste bugetul semestrial. Explicația stă în contractele publice de instruire în securitate cibernetică, livrate prin peste 395 de clase pentru peste 18,000 de participanți.
Dendrio, cel mai mare pilon, a crescut cu 14%, la 94.7 mil. RON, și și-a redus pierderea operațională cu 61%, la 3.9 mil. RON. Relevant pentru calitatea creșterii: veniturile au venit de la circa 500 de clienți activi, față de peste 1,000 în S1 2025 - o concentrare pe proiecte strategice mari, în detrimentul celor mici și medii.
Valori în mil. RON. Rezultat operațional fără elemente nerecurente. Sumă pilonilor difera de rezultatul consolidat din cauza eliminarilor intră-grup. Sursă: Bittnet (raport semestrial S1 2026).
Bilanțul arată două tendințe opuse. Numerarul a crescut cu 41%, la 37.6 mil. RON. În schimb, durata medie de încasare a clienților a urcat la 136 de zile, de la 96 de zile în S1 2025, iar datoriile comerciale s-au dublat, la 110.3 mil. RON. Fluxul de numerar din exploatare a fost negativ, de 60.7 mil. RON, reflectând aproape integral această variație a capitalului de lucru. Lichiditatea curentă este de 1.07.
Mesaje-cheie și perspective
Mesajul conducerii rămâne centrat pe strategia asumată în 2024 și reconfirmată de AGA din aprilie 2026: valorificarea activelor din portofoliu și returnarea capitalului către acționari. După Fort, Optimizor și Softbinator (mai 2026, circa 500 mii EUR), grupul a vândut în iunie-iulie și Elian Solutions, pentru 6 mil. EUR la 100% din companie, cu marje IRR de 40%-60%, potrivit emitentului.
Cele 25 mil. RON alocate răscumpărării sunt, potrivit companiei, egale cu incasarile de până acum din aceste vânzări. „Programul de răscumpărare este unul dintre modurile concrete prin care punem în practică angajamentul nostru de returnare de capital către acționari”, a declarat Mihai Logofățu, CEO Bittnet Group. Oferta vizează 142.86 mil. acțiuni (circa 22.5% din capital), la 0.175 RON, urmate de anulare și reducere de capital social. Perioada de subscriere, de 10 zile lucrătoare, incepe la trei zile după aprobarea ASF.
Teza managementului este explicită în raport: activul net contabil ar fi subevaluat în proporție de circa 3:1, argumentul principal fiind evaluarea independentă a Dendrio, de circa 150 mil. RON (30 mil. EUR) în mai 2026, de 2.3 ori capitalizarea bursieră a intregului grup la 30 iunie 2026. Este o afirmație a companiei, nu o valoare validată de piață.
Pe finanțare, Bittnet a atras în august 7.33 mil. EUR prin emisiunea BNET31E - garantată, cu dobândă fixă de 10.6% pe an și scadentă în iulie 2031 - după ce rambursase în iunie BNET26E, de 2 mil. EUR. Listarea BNET31E la BVB este estimată pentru 8 septembrie 2026, iar pentru semestrul al doilea compania pregătește prima ofertă de schimb de obligațiuni.
Vizibilitatea pe restul anului vine din portofoliul de contracte: backlog de circa 175 mil. RON cu livrare în 2026, cu o marjă brută estimată la 23 mil. RON, plus un pipeline calificat de aproape 300 mil. RON, cu o rată istorică de conversie de circa 50%. Compania precizează că BVC-ul este construit „de jos în sus” și este prin construcție prudent.
Contextul descris de emitent rămâne dificil. Pe segmentul privat, compania vede o scădere a investițiilor în IT; pe cel public, volumele cresc, dar sunt corelate cu închiderea ciclului de finanțare prin PNRR - un motor cu termen limitat. Se adaugă criza globală a memoriilor: prețurile modulelor au crescut cu până la 300% într-un an pe piața locală, iar termenele de livrare s-au prelungit. Compania estimează că presiunea se menține pe tot 2026 și probabil în 2027.
Sentimentul pieței și prețuri țintă
Bittnet nu beneficiază în prezent de acoperire relevantă din partea caselor de brokeraj: nu există un consens de recomandări și nici un preț țintă actualizat care să poată fi folosit ca reper. Situația este obișnuită pentru un emitent cu capitalizare sub 100 mil. RON și lichiditate moderată.
În consecință, reperele de preț pentru investitori sunt altele. Primul este prețul din ofertă publică de răscumpărare, 0.175 RON, cu circa 22% peste cotația curentă; în cazul suprasubscrierii, alocarea se face pro-rată. Al doilea este lichiditatea, în creștere clară: în S1 2026 s-au tranzacționat 47.9 mil. acțiuni pentru 4.93 mil. RON, față de 15.1 mil. acțiuni și 2.44 mil. RON în S1 2025. Compania nu a plătit dividende în primul semestru.
Evaluare
PER (raportul preț/profit) apare la 4.5x, față de o mediană de 17.3x a grupului de companii comparabile, ceea ce ar sugera un discount de peste 70%. Profitul din calcul include însă câștigurile din vânzările de participații. Curățat de acestea, profitul net TTM din activități continue este de 7.3 mil. RON, ceea ce, la o capitalizare de circa 95 mil. RON, implică un PER ajustat de aproximativ 13x - sub mediana sectorului, dar fără marja sugerată de cifră brută.
Multiplul forward, calculat pe profitul net bugetat prin BVC, urcă la 18.2x, ușor peste mediana peers. Pe EV/EBITDA - multiplu care ajustează pentru datorie - Bittnet cotează la 6.9x (TTM), aproape de mediana de 6.5x, și la 4.7x pe bugetul propriu. Raportul preț/vânzări de 0.3x, față de 0.8x mediana, reflectă ponderea mare a revânzării de echipamente și nu este în sine un semnal de subevaluare.
ROE (rentabilitatea capitalurilor proprii) de 29% este dublu față de mediana peers (14.1%), dar este umflat de aceleași câștiguri nerecurente; ROA de 8% și ROIC de 10% dau o imagine mai sobra. Marjă operațională de 3.0% rămâne la mai puțin de jumătate din mediana sectorului (8.5%), o diferență structurala față de peers, care fac preponderent servicii și software.
P/BV (prețul raportat la valoarea contabilă) este de 1.3x, sub cel al AROBS, cel mai mare emitent de tehnologie de la BVB (1.79x, la un PER de 27.6x). Datoria netă/EBITDA de 1.2 este gestionabilă, dar într-un context în care cheltuielile financiare depășesc rezultatul operațional.
Multipli TTM. Tabelul redă o selecție de integratori și furnizori de servicii IT europeni; mediana este calculată de sursă pe întregul grup comparabil (19 companii, care include și furnizori de educație, relevanți pentru pilonul de training al Bittnet). Multiplii forward ai BNET (P/E 18.2x, EV/EBITDA 4.7x) sunt calculați pe bază BVC 2026. Multiplii AROBS (PER 27.63x, P/BV 1.79x) provin de la BVB și sunt calculați pe o altă metodologie. Surse: Investește la Bursă (BNET vs Peers, Indicatori), BVB.
Evoluția prețului și reacția pe bursă
Anul 2026 a avut două etape pentru acțiunea BNET. În primul semestru cotația a scăzut până la un minim de 0.1005 RON, iar capitalizarea a coborât de la 72.2 mil. RON la 63.7 mil. RON. În același interval indicele BET urcă cu circa 33% - o decuplare completă față de piață.
Rasturnarea a venit în august, odată cu anunțul ofertei de răscumpărare: acțiunea a urcat cu 13.9% într-o singură ședință, la 0.1435 RON, de la un preț de referință de 0.126 RON. Pe ultimă lună avansul este de 36.19%, iar de la începutul anului de 27.68% - sub indicele BET, care câștigă 39.27% în 2026. Pe 12 luni acțiunea urcă cu 38.83%, față de +65.55% pentru BET; pe cinci ani rămâne în scădere cu 57.26%.
Față de celelalte nume de tehnologie de la BVB, BNET se află la mijlocul clasamentului de la începutul anului: este devansată clar de Connections Consult (+95.53% YTD), dar se situează peste AROBS (+15.52%) și Softbinator Technologies (+4.71%). Pe 12 luni ordinea este similară: CC +111.48%, BNET +38.83%, AROBS +12.99%, CODE +9.89%.
Reacția la raportarea semestriala, publicată vineri 28 august după închiderea ședinței, a fost negativă: luni, 31 august, acțiunea a coborât cu 4.67%, la 0.1430 RON. Cifrele-cheie fuseseră deja comunicate de companie, profitul este recunoscut că nerecurent, iar mișcarea din august incorporase deja vestea bună - ofertă de răscumpărare.
Tehnic, cotația a ieșit în august dintr-un canal descendent de peste șase luni și se tranzacționează peste toate mediile mobile relevante, cu media simplă de 50 de zile (circa 0.117 RON) trecută recent peste cea de 200 de zile (circa 0.111 RON) - configurație pozitivă pe termen mediu. Suportul imediat este dat de mediile exponentiale de 8 și 21 de zile, în zona 0.141-0.144 RON, iar rezistență de maximele din august, 0.152-0.156 RON. Indicatorul RSI a coborât de la valori de supracumpărare la circa 65, peste pragul median de 50.
Note: liniile roșie și neagră reprezintă mediile mobile exponentiale (8 și 21 de zile); liniile mov și maro reprezintă mediile mobile simple de 50 și 200 de zile; liniile albastre au fost trasate de autorul acestei analize în zonele unde s-au semnalat formațiuni pe grafic, sau în zone de suport și rezistență. Sursă grafic: TradingView.
Oportunități și riscuri
Oportunități
Efectul anulării acțiunilor: răscumpărarea și anularea a până la 22.5% din titluri reduc numărul de acțiuni și îmbunătățesc mecanic indicatorii pe acțiune, iar AGA a aprobat un plafon total de până la 300 mil. acțiuni.
Active încă nevalorificate: în portofoliu rămân Dendrio, participația în The e-Learning Company (Docentix) și nouă filială Dendrio Accelerate, dedicată segmentului de IMM-uri.
Produse cu marjă mai mare: platformă AI Skills, soluția ATI Alert dezvoltată cu Organizația Mondială a Sănătății și certificarea Nenos ca partener Anthropic mută mixul dinspre revânzare de echipamente către servicii și produse proprii.
Riscuri
Profit dependent de exit-uri: pe activitățile continue grupul rămâne în pierdere de 4.4 mil. RON; fără vânzări de participații, revenirea la profit contabil nu este încă demonstrată.
Costul finanțării: dobânzile de 9%-10.6% pe emisiunile de obligațiuni generează cheltuieli financiare de 4.3 mil. RON pe semestru, care anuleaza integral progresul din exploatare.
Capital de lucru: DSO în creștere la 136 de zile și datorii comerciale duble, la 110.3 mil. RON, într-un model B2B cu marje subțiri, lasă puțin spațiu pentru întârzieri la încasare.
Concluzie
Bittnet încheie primul semestru cu o cifră de afaceri în creștere puternică, marje în ameliorare și un rezultat operațional aproape de pragul de rentabilitate, dar cu profitul contabil susținut integral de vânzarea Elian. Strategia declarată - valorificarea activelor și returnarea capitalului - este până acum executată conform anuntului, iar ofertă la 0.175 RON este reperul de preț pe termen scurt.
Pentru semestrul al doilea, atenția se mută către avizul ASF și derularea ofertei, către conversia backlog-ului de 175 mil. RON și către capacitatea grupului de a aduce activitățile continue pe profit fără sprijinul unor noi exit-uri.
Surse analiză: Bittnet Systems raport semestrial S1 2026, Nota de fundamentare BVC consolidat 2026, Bursă de Valori București, Ziarul Financiar, Forbes România, Profit.ro, Investește la Bursă, TradingView.
Autor: Bosie Marius - Constantin - Equity Research Analyst. Data elaborării analizei: 01.09.2026, ora 08:00.
Investiția în instrumente financiare presupune riscuri specifice; performanțele anterioare nu sunt un indicator fiabil al rezultatelor viitoare. Costurile de achiziție și fluctuațiile valutei pot influența randamentul investiției. Cotațiile afișate sunt cele de la sfârșitul zilei precedente de tranzacționare. TradeVille își propune să actualizeze raportul cel puțin anual. Lista potențialelor conflicte și interese, Research-uri din ultimele 12 luni. Metodologie și informații importante privind modelele de Analiză Tehnică. Ghid privind analiza tehnică. Nu există instrument financiar fără risc. SSIF Tradeville SA, Bd. Pierre de Coubertin nr. 3-5, Office Building, lot 3/1, Etaj 3-4, sector 2, București, 021901, +40 21 318 75 55, [email protected]. Autorizația CNVM 2225/15.07.2003. Reglementată de ASF. Grafice afișate pe baza datelor BVB/CBOE.
Surse
1. Bittnet Systems - Raport semestrial S1 2026 (BVB)
2. Bittnet Systems - Nota de fundamentare BVC consolidat 2026 (AGOA)
3. Ziarul Financiar - Bittnet a revenit pe profit în S1 2026
4. Ziarul Financiar - Ofertă de răscumpărare de 25 mil. RON la 0.175 RON/acțiune
5. Profit.ro - Detalii ofertă publică de răscumpărare BNET
6. Forbes România - Rezultate Bittnet Group S1 2026
7. Investește la Bursă - Indicatori și comparație cu peers (BNET)
8. BVB - AROBS Transilvania Software (indicatori bursieri)
9. TradingView - Indicele BET (BVB: BET)
10. TradingView - AROBS Transilvania Software (BVB: AROBS)
11. TradingView - Connections Consult (BVB: CC)
12. TradingView - Softbinator Technologies (BVB: CODE)
13. Ziarul Financiar - Explozia prețului la modulele de memorie pentru echipamente IT
14. TradingView - Bittnet Systems SA (BVB: BNET)
Аналитика ИИ и парсинга
Технические детали обнаружения, сопоставления и связывания статьи
Поисковый запрос
«Bittnet Systems прибыль продажа Elian Solutions выкуп акций»
Запрос, сгенерированный ИИ для поиска статьи в веб-источниках
Связанные результаты поиска
Результаты поиска отсутствуют в БД
Парсер не сохранил результаты веб-поиска для этой статьи.